Kiedy nie można przestać przeżywać…

„Gdańsk dzieli się dobrem”

Żaden czas nie jest dobry na odejście dobrego gospodarza, który niespodziewanie dla wszystkich i nie ze swojej woli porzuca podopiecznych. Tragedia, jaka miała miejsce w niedzielę 13 stycznia 2019 roku w wielu zachwiała wiarę w drugiego człowieka, w dobro, które tak łatwo może być usunięte. Tak bardzo przywykliśmy do obecności Pawła Adamowicza w naszym życiu, tak przyzwyczailiśmy do spotkań z Nim  przy różnych okazjach, że wciąż wypieramy ze świadomości nieodwracalność jego śmierci.

W 1998 roku przyjął niełatwą rolę prezydenta i na scenie gdańskiego życia grał nieprzerwanie przez dwadzieścia lat, wyprowadzając Gdańsk, jak to ujął Rafał Kalukin piszący dla Polityki, „z sympatycznego grajdołka” do przestrzeni wszechstronnego rozwoju.

Zszedł ze sceny niepokonany. Śmierć, która go zaskoczyła, paradoksalnie przyniosła zwycięstwo nad złem i nienawiścią. Nazwany kiedyś złośliwie „budyniem”, że niby taki bez kształtu, taki niewyrazisty, nijaki, skrystalizował swą miłość do Gdańska i przekuł na pracę na rzecz jego mieszkańców. Na pracę dla nas.


W budynku V LO flagi z czarną wstęgą, białe róże i poczet gotujący się do ostatniej warty w pochodzie za żegnanym przez miasto prezydentem. Tymczasem przez okna na I piętrze absurdalnie wpadają plamy kolorowego światła, jakby na przekór żałobie, jakby podglądał nas od drugiej strony tęczy i wciąż się uśmiechał…

W przeddzień jego pogrzebu, czujemy się w obowiązku zagrać dla Niego na skromnej szkolnej scenie.

Idziemy tłumnie do auli. Tej samej auli, w której gościł w 2016 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska. Tym razem nie ma tam barwnych dekoracji.


Uroczystość, zainicjowana przez uczniów V LO w Gdańsku, poświęcona Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, odbyła w auli szkoły 18 stycznia 2019 roku.

Pozostając w niezgodzie ze złem, pragnęliśmy dać temu wyraz w artystycznych wystąpieniach, przypominając jednocześnie o wybranych wydarzeniach z życia Pawła Adamowicza oraz o Jego dokonaniach.


Podczas spotkania, w którym oddaliśmy hołd zmarłemu Prezydentowi wykorzystaliśmy utwory:

Szukam świata (J. Borszewicz) – wykonały: Anna Koczyk III e + Marta Dettlaff II d (skrzypce)

Do kołyski (Dżem) – chór V LO, Marta Domagała II e

Moja piosnka C.K. Norwid – wykonały: Weronika Zalapana II d + Marta Dettlaff II d (skrzypce)

Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy D. Thomas – wykonali: Szymon Wielewski II b + Sound of Silence Konrad Ślusarz I a

Nienawiść W. Szymborska – wykonała: Karolina Narojczyk III f

Szacunek R. Bryndal – wykonali: Karolina Narojczyk, Anna Koczyk, Kajetan Dulian, Błażej Raszyński, Szymon Wielewski, Weronika Zalapana

Bema pamięci żałobny rapsod C. K. Norwid – wykonała: Anna Koczyk (pierwsza zwrotka)

Prowadzenie i elementy biografii Pawła Adamowicza: Błażej Raszyński i Kajetan Dulian z klasy III a.


Zgodnie z wolą rodziny śp. Prezydenta wśród uczniów odbyła się spontaniczna zbiórka datków na rzecz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Dorota Bandzmer

https://biblioteka.wkl.pl/wp-content/uploads/2016/01/IMG2401-e1452627292338.jpg