Niech książka będzie z Wami 2018

III edycja Maratonu Czytelniczego dla szkół ponadgimnazjalnych, mimo że nieszczególnymi staraniami rozpowszechniana wśród Piątkowiczów, i tak przyniosła laureatów i finalistów. Nieprawdą było powiedzieć, że przez cały rok szkolny mierzyliśmy się z trudnościami towarzyszącymi rozwiązywaniu testów sprawdzających znajomość kolejnych lektur. Naszym celem było samo czytanie i spotkania w niecodziennej atmosferze, w ciasnych alejkach między regałami (przyznajcie się, Maratończycy, lubiliście to siedzenie po turecku między Vonnegutem a poezją Barańczaka), albo z głową opartą o atlasy historyczne, które niemiłosiernie kłuły podczas pisania. Z Jakubem Dybciem, który zagłuszał własne myśli i tworzył nowe wymiary odpowiedzi, które kreatywnością przekraczały nawet możliwości Odysei Umysłu, przeszkadzającej równolegle w przylegającej do biblioteki czytelni. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym znów znęcą Was nie lektury, nie nagrody, lecz te chwile właśnie.

Nasze spotkania zakończyła gala rozdania dyplomów w Europejskim Centrum Solidarności. Stawiliśmy się na wezwanie. Oprócz koordynatora III edycji Maratonu Czytelniczego dla szkół ponadgimnazjalnych, pana Zbigniewa Walczaka (Kierownika Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) na uroczystość przybyli Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk, Pomorski Kurator Oświaty dr Monika Kończyk oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska dr Żaneta Geryk.

Po odebraniu dyplomów i książkowych upominków przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie.

Laureatkom i Finalistkom V LO serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i miłe spotkania.

Oto lista nagrodzonych:

Dominika Pasznik z Ic, Julia Makurat Id, Aleksandra Nowowiejska Ie, Barbara Kobus Ie, Antonina Ziemian Ie, Julia Tubis Ie

fot. i tekst Dorota Bandzmer

O Gali Maratonu Czytelniczego można też poczytać na gdańskiej stronie internetowej