Niech książka będzie z Wami!

Maraton Czytelniczy ma dość długą tradycję. Odbyło się już 8 edycji dla szkół podstawowych, ale ponadgimnazjalne spotkania z książką i testem w roku 2016/17 dopiero drugi raz skusiły bibliofilów i pożeraczy książek. Nie będę ukrywać, że Piątka jak zwykle zostawiła inne szkoły daleko w tyle. Sześcioro laureatów i trójka finalistów tego jeszcze wojewódzkiego, ale chyba już niedługo ogólnopolskiego konkursu, to wynik nie byle jaki. Oby czas i nieuchronna nawałnica uczniowskich i nauczycielskich zadań  pozwoliła nam w przyszłym roku ponownie wziąć udział w tej sympatycznej akcji. Postaramy się znów zgarnąć większość nagród dla licealistów. Tym razem lektury będą łatwiej dostępne, ponieważ dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mamy możliwość zakupienia po kilka egzemplarzy jednego „maratonowego” tytułu. A może, co równie prawdopodobne, sami zainicjujemy ciekawą międzyszkolną konkursową akcję z pogranicza literatury, malarstwa i fotografii…

Gdyby ktoś o Maratonie w tym roku lub w latach przeszłych nie słyszał, w kilku zdaniach przybliżamy jego zasady.

Od października do kwietnia grono czytelników ze zgłoszonej do konkursu szkoły czyta wskazaną lekturę i przystępuje do testu wiedzy (z zadaniami wielokrotnego wyboru oraz otwartymi). Następnie wyniki są porównywane przez jury i ogłaszane na gali rozdania dyplomów i nagród po roku zmagań, w czerwcu, tuż przed wakacjami. Maratończycy nie rywalizują dla nagród, które są symboliczne – dyplom i książka to niezbyt kusząca zanęta dla żądnych docenienia młodych materialistów. Na szczęście Piątkowicze nie są pragmatyczni, nie dokonują zimnego bilansu zysków i strat i biorą udział w Maratonie dla samej przyjemności czytania i wspólnych spotkań, nie byle gdzie, bo przecież w przytulnej czytelni V LO.

Ze znaczeniem jakich liter w tym roku się mierzyliśmy? Oto lista:

wrzesień: Bruno Schulz Sanatorium pod Klepsydrą

październik: Małgorzata Warda 5 sekund do IO

grudzień: Izabela Żukowska Teufel

styczeń: Dmitry Glukohovsky Metro 2034

luty: Terjei Vesas Pałac lodowy

marzec/kwiecień: Erich Fromm O sztuce istnienia

W roku szkolnym do Maratonu Czytelniczego przystąpiło dwudziestu wspaniałych, piętnaścioro dotrwało do końca, w tym dziewięcioro zostało wyróżnionych i otrzymało tytuł laureata lub finalisty, a kilkoro zakończyło zmagania na tarczy, uzyskując naprawdę niezłe wyniki i podciągając się nie tylko w pisaniu testów wiedzy z lektury, ale i w trudnej sztuce interpretacji tekstów kultury.

Laureaci:

Łucja Dylewicz (I miejsce w Maratonie Czytelniczym ex eaquo z Joanną Kozub z II LO w Gdyni) II d – 108 p.

Beata Roman II f – 103 p.

Piotr Wichowski II d – 101 p.

Mateusz Witkowski II d – 100 p.

Justyna Dąbrowska II d – 99 p.

Anna Koczyk I e – 99 p.

Finaliści:

Marta Buchajewicz I e – 89 p.

Kacper Krupa I c – 88 p.

Maria Kopańska I f – 87 p.

Z wszystkich testów można było łącznie uzyskać maksymalną liczbę 120 punktów.

Co na koniec? Oczywiście GRATULACJE!