[fruitful_sep]
4 maja 1945 roku powołano do istnienia V Liceum w Gdańsku-Oliwie. Zajęcia lekcyjne rozpoczęły się 7 maja 1945r.
Pierwsze książki dla nieistniejącej jeszcze biblioteki szkolnej przekazał w darze pan Marian Pelczar, w owym czasie kierownik Wydziału Kultury i Sztuki w Gdańsku. Wkrótce, dzięki funduszom pozyskanym z Kuratorium Oświaty na organizację pracy szkoły zakupiono po jednej książce z każdego przedmiotu dla każdej klasy. Cennym darem były też książki i przedwojenne podręczniki napływające od mieszkańców Oliwy.
Porządkowaniem darów i organizacją biblioteki szkolnej zajęła się nauczycielka matematyki, prof. Halina Imborowa.
Pierwsza księga inwentarzowa księgozbioru rozpoczyna się datą 4 marca 1946r.
W grudniu 1947r. księgozbiór liczył już 609 pozycji. W przeważającej części była to literatura polska, w tym pojedyncze egzemplarze z zakresu lektur obowiązkowych. Odnotowano też pierwsze pozycje z działów historii literatury, historii Polski, geografii i fizyki.
Jedna z najstarszych książek w szkolnym księgozbiorze pochodzi z 1852 roku. Są to Dzieła Seweryna Goszczyńskiego t. 1. wydane we Wrocławiu nakładem Zygmunta Schlettera (w księdze inwentarzowej księgozbioru nr 102).
[fruitful_sep]
[fruitful_sep]
W latach 60-tych księgozbiór liczył już ponad 8 tysięcy egzemplarzy.
Na początku lat 90-tych obsadę biblioteki szkolnej zredukowano do 2 etatów, a od roku 2002/2003 jest tylko 1,5 etatu. Przy czym należy dodać, że liczba uczniów wcale tak radykalnie nie zmalała. Księgozbiór natomiast powiększył się znacznie, przekraczając liczbę 20 tys. egzemplarzy. W tym właśnie okresie (2001-2003) księgozbiorem zajmowała się również Lilianna Antonik – pracująca w VLO także jako polonistka.W 1975 roku w wyniku połączenia szkół, księgozbiorów i etatów bibliotecznych VLO i IVLO dla Pracujących w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gdańsku-Oliwie młodzież miała wyjątkowo ułatwiony dostęp do szkolnego księgozbioru. W dniach wypożyczeń biblioteka była nieprzerwanie czynna od godz. 8:00 do 20:00. Gdy w 1984 roku zespół rozwiązano, „Piątka” zyskała w spadku ponad 4 tys. książek.
Wcześniej, w latach 60-tych w gmachu szkoły mieściły się Mors (Morska Obsługa Radiowa Statków) oraz Szkoła Gastronomiczna, które kończąc swą działalność przekazały „Piątce” posiadane woluminy.
W trudnych (wydawniczo i rynkowo) latach 80-tych, gdy wartościowe książki trzeba było zdobywać „spod lady” – szkolny księgozbiór powiększał się średnio o 1000 nowych pozycji rocznie.