Uczniowie z V LO w Gdańsku biorący udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Odyssey of the Mind zostali wyróżnieni niezwykłą i rzadko przyznawaną przez sędziów nagrodą Ranatra Fusca. Otrzymują ją wyłącznie drużyny, które podejmą ryzyko twórcze i w nadzwyczaj kreatywny sposób rozwiążą problem długoterminowy, wprawiając w zachwyt sędziów i widzów. Ranatra Fusca zapewnia awans do Finałów Światowych w USA nawet bez uzyskania tytułu laureata I stopnia. Jednak i ta nagroda została przyznana drużynie ROAR Theatre, która z finałów ogólnopolskich wróciła nie z jednym ale z dwoma pucharami. Teraz Odyseusze zbierają nie tylko siły do dalszej pracy, ale i środki niezbędne do pokrycia wysokich kosztów uczestnictwa na ostatnim etapie konkursu. Potrzebnych jest około 60 000 zł, aby pokryć koszty wyjazdu i wysłania drogocennej scenografii za ocean. A szukać sponsorów warto, ponieważ zdaniem sędziów 6-osobowa drużyna w „wybitnie twórczy sposób wykorzystała materiały codziennego użytku do stworzeniu morskiej scenografii i kostiumów”.
“Musieliśmy stworzyć autorskie przedstawienie o szczwanym mącicielu, który próbuje poróżnić dwie grupy, aby przejąć kontrolę nad czymś szczególnie dla niego ważnym. Odegraliśmy spektakl, w którym niebanalne postaci (Czasownik, Dziś, T oraz Brak) podróżują na statku absurdu, starając się za wszelką ceną uniknąć dopłynięcia do lądu. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Służbista Maszynista, który pojawił się na statku pragnie opuścić pokład i zejść na ląd. Aby tego dokonać, próbuje przejąć kontrolę nad węzłami, które zapewniają prędkość pozwalającą wygrać z czasem i dopłynąć do lądu. Stara się zmylić załogę i skraść jak najwięcej węzłów wyrastających z dziwnych bohaterów. Paradoksalnie kłótnie i brak porozumienia doprowadzają do utraty marzeń zarówno szalonej załogi, jak i szczwanego mąciciela. Wszyscy ponoszą straszną karę – mąciciel zostaje na zawsze uwięziony na statku absurdu, załoga trafia na ląd i osiąga cel odwrotny od zamierzonego.”
Niebanalnej fabule towarzyszą niezwykłe dekoracje. „Postanowiliśmy dosłownie zrastać się z częściami statku na scenie. Naszą dumą jest skonstruowana przez braci Jana i Maćka wielofunkcyjna rufa, która była jednocześnie maszynownią i instrumentem muzycznym – działającymi organami z klawiszami stworzonymi z setek szpatułek laryngologicznych.” Chłopcy spędzili nad budową tej muzycznej części scenografii kilka miesięcy. W tym czasie Filip równolegle komponował autorską ścieżkę dźwiękową do spektakularnej sceny burzy i pisał do niej niebanalne strofy poetyckie. Natalia wyplatała na szydełku spektakularne peruki i tworzyła misterną pracochłonną latarnię morską z tysiąca kartonowych rurek po opakowaniach foliowych, które drużyna zbierała od zeszłych wakacji. Maja stała się mistrzem igły i nitki, i to jej zawdzięczamy ostateczny kształt kostiumów, a Julia cierpliwie pomagała wszystkim w… absolutnie wszystkim. „W przerwach między pracą manualną pracowaliśmy nad grą aktorską.”
Gdy drużyna ROAR Theatre V LO weszła na scenę 31 marca 2019 roku, okazała się bezkonkurencyjna. Nawet mikroskopijna scena nie zatrzymała Odyseuszy, którzy jak burza przetoczyli się przez ogólnopolskie finały konkursu. Dopracowane makijaże, płynny ruch sceniczny, budująca i podkreślająca atmosferę ścieżka dźwiękowa, sprawiły że przez 8 minut widzowie stali się pasażerami niezwykłego statku szaleństwa i dosłownie zatopili się w innym świecie. Sędziowie odnieśli wrażenie, że oglądali spektakl teatru profesjonalnego i wyróżnili drużynę I miejscem oraz nagrodą Ranatra Fusca.
Drużyna ROAR Theatre V LO nie zamierza spocząć na laurach. W planach jest dopracowanie zarówno scenografii, jak i przedstawienia. Poprzeczka została postawiona wysoko – ubiegłoroczni Odyseusze przywieźli ze Stanów Zjednoczonych puchar za zajęcie trzeciego miejsca na świecie. „Też chcemy walczyć o medal. Mamy nadzieję, że zarazimy Sponsorów naszym zapałem i przekonamy do wsparcia finansowego.”
W tym roku finały światowe Odysei Umysłu odbędą się w Michigan, w East Lansing (Michigan State University) w dniach 21-26 maja.
Prosimy o wpłaty na konto Rady Rodziców przy V Liceum Ogólnokształcącym
44 1160 2202 0000 0000 6716 8729
z dopiskiem: Odyseja Umysłu V LO 2019
oraz kontakt telefoniczny poprzez sekretariat V LO w Gdańsku.
Lub wpłaty na konto Fundacji Pokaż Dzieciom Świat
16 1240 1242 1111 0010 0583 7721
również z dopiskiem: Odyseja Umysłu V LO 2019
Sukcesy Odyseuszy V LO z ostatnich lat:
2019
I miejsce w Polsce w V problemie III grupie wiekowej
oraz nagroda Ranatra Fusca za ryzyko twórcze i szczególną kreatywność
Natalia Idziak, Julia Rybnik, Maja Dybuk, Filip Bobras, Jan i Maciej Sachse
trener: Dorota Drzewińska-Bandzmer
2018
I miejsce w Polsce w V problemie III grupie wiekowej
III miejsce na świecie
Anna Koczyk, Kajetan Dulian, Jan Bogdziewicz, Jakub Flik, Cezary Walkiewicz
trener: Dorota Drzewińska-Bandzmer
2017
I miejsce w Polsce w V problemie III grupie wiekowej
IV miejsce na świecie
Łucja Dylewicz, Maria Banach, Maja Gawrońska, Anna Koczyk, Szymon Greń, Mateusz Witkowski
trener: Dorota Drzewińska-Bandzmer
2016
I miejsce w Polsce w V problemie III grupie wiekowej
XIV miejsce na świecie
Zuzanna Gawrońska, Katarzyna Janta, Julia Korona, Rita Ostrowska, Michalina Pryśko
trener: Sara Warzyńska (absolwentka V LO)