Śpiewam pod gołym niebem – oliwski skwer nosi imię Ireny Jarockiej

Irena Jarocka dzieciństwo i młodość spędziła w Gdańsku. Tu, w jednej z najpiękniejszych dzielnic dojrzewała jej muzyczna pasja. Piosenkarka jest absolwentką Piątki i w murach szkoły pojawiała się niejednokrotnie, podczas Jubileuszy, zlotów maturalnych, lub po prostu sentymentalnie. Była nie tylko niezwykłą osobowością artystyczną, ale również prawym człowiekiem o wyjątkowej wrażliwości i zdolności zjednywania ludzi. Było nam jako społeczności V LO miło usłyszeć informację, że pobliski skwer będzie nosił jej imię, szczególnie że od kilku lat szkolny dziedziniec zdobi ławeczka poświęcona pamięci artystki, a od 2017 roku wręczamy na zakończenie roku nagrodę statuetkę im. Ireny Jarockiej przyznawaną uczniom wyróżniającym się na polu artystycznym.

Odsłonięcie tablicy na skwerze miało miejsce 12 września 2018 roku. Dyrektor VLO Elżbieta Piszczek ze wzruszeniem wspominała obecność piosenkarki w życiu szkolnym, przyłączając się do ciepłych słów brata piosenkarki Henryka Jarockiego, Marioli Pryzwan – autorki książek o Irenie Jarockiej oraz autorki samej inicjatywy. Obecny był też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który po uroczystości udał się z wizytą do Biblioteki Oliwskiej, a następnie do naszego liceum.

Skwer im. Ireny Jarockiej znajduje się u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego , Artura Grottgera i Wita Stwosza.