St Patrick’s Day w V LO

17 marca zieleń króluje w szkołach, na ulicach i w mediach. Dominuje w elementach ubioru, barwi napitki i przypomina o narodowym święcie Irlandczyków, którzy obchodzą dzień patrona swojej zielonej wyspy. W Piątce tego dnia na szczęście z kranów nie płynęła zielona woda, ale za to korytarze opanowały szczęśliwe koniczynki, przygotowane przez szkolny samorząd. Dlaczego nie czterolistne? Według legendy św. Patryk użył listka koniczyny, aby wytłumaczyć wiernym dogmat Trójcy Świętej. Prości ludzie, patrząc na trójlistną koniczynę zrozumieli, że Trzy Osoby Boskie są jednocześnie jednym Bogiem.

Popularność kultury celtyckiej sprawiła, że święto coraz chętniej obchodzone jest w krajach na całym świecie. Liczne pochody, parady, koncerty i festyny przyciągają amatorów tańca, muzyki i sztuki. Dzień św. Patryka powoli przekształca się w święto kulturalne wielu narodów.

V LO na razie przyłączyło się do tradycji świętowania skromnie i symbolicznie, ale kto wie, może w przyszłych latach nastąpią kolejne bardziej spektakularne edycje eventu…